5 úplných blábolů o islámu, kterým možná věříte

Vítejte na mém blogu, na kterém kromě zcela zbytečně hyterických výlevů publikuju hlavně české překlady svého nejoblíbenějšího komediálního serveru vůbec – Cracked.com. Někteří z vás už zde možná četli univerzální příručku pro diskuse a hádky nazvanou 5 logických klamů, kvůli kterým se pletete víc než si myslíte. Jiné z vás už možná inspirovalo 6 drsných ale pravdivých rad, které z tebe udělají lepšího člověka. Dnes jsem se rozhodl ukázat českému publiku další oblíbenou činnost redaktorů Cracked a sice napravování běžných omylů podloženými a ozdrojovanými fakty.

Je až s podivem, jak velká a divoká debata se v českých zemích vede o islámu; kromě vzdělaných novinářů a permanentně zhulených novinářů se do ní s chutí zapojuje i pan prezident a na facebooku to taky vře. A to všechno i přesto, že v naší zemi je muslimů čtyřikrát méně než jehovistů a pětkrát méně než rytířů Jedi. Kdybyste celou českou muslimskou komunitu přivedli do Lucerny, všichni by si sedli a ještě by zbylo dost míst k sezení pro všechny české Krišňáky, na stadion Sparty by se naše muslimská komunita vešla skoro šestkrát a ta facebooková stránka, kterou odakzuji výše, je převyšuje osmnáctkrát. Vidíte? Fakta jsou zábavná! Než se podíváme na další, rád bych vás pozval, abyste mne sledovali na facebooku a těm, kteří si věří v Angličtině, nabídl odkaz na originální text.  (Úvod překladatele)

Autor: Jacopo della Quercia
Překlad: Bořivoj Filip

Jeden konzervativní komentátor na sebe nedávno upozornil prohlášením, že 10% všech muslimů na světě jsou teroristé. Zajímavé tvrzení, když uvážíme, že by to znamenalo existenci 150 milionů teroristů, kteří by vyhladili celou nemuslimskou populaci země najednou, kdyby každý provedl útok o pouhých čtyřiceti obětech.

Buďto nejsou terorismu až tak oddáni, a nebo si Glenn Beck tuhle statistiku jen vytáhl z prdele.

Když člověk slyší „Cracked.com,“ ihned ho napadne „přátelé islámu.“ Právě proto cítíme povinnost uvést naším čtenářům několik věcí na pravou míru. Navíc neexistuje žádná šance, že by se tento článek někdy obrátil proti nám. (nebo proti jeho překladateli – pozn. překl.)

#5. Všechny muslimky se musí zahalovat

První obrázek, který se milionům lidí euroamerického prostoru vybaví, když se řekne „islám,“ vypadá asi takhle:

Verze pro dva zevnitř naimpregnovaná proti skvrnám by šla na dračku.

Žena zahalená v burce od hlavy až k patě. Skutečnost je taková, že kdybyste nahnali všechny muslimky na světě do jedné místnosti a měli za úkol přihrát míč někomu v burce, šance, že byste dohodili, by byla takřka nicotná.

Ale to přece není možné, že by islámské komunity nebyly tím zahalováním posedlé, proč by jinak celá Evropa šílela s jejich zákazy a bůh ví čím ještě?

Koukněte na ně, určitě vymýšlejí nové způsoby, jak jezdit co nejpomaleji v nejrychlejším pruhu.

Všichni přece víme, že islám z celé duše nenávidí ženy, jak krásně dokazuje Saúdská Arábie, kde ženy nesmí řídit, nebo fakt, že pouze v muslimských zemích může jít žena do vězení za to, že jí znásilní? Nebo ne?

No, ve skutečnosti…

Myslet si, že všechny muslimky se musí oblékat takhle…

…je jako si myslet, že všechny křesťanky se musí oblékat takhle:

Tahle fotografie pochází z jedné z několika malých křesťanských komunit, které po ženách žádají, aby se oblékaly jako postavy z Doktorky Quinnové.

Tak například ve Francii žijí tři milióny muslimek. Francouzská policie se rozhodla zjistit, kolik z nich nosí burky nebo nikáby a zjistili, že jich bylo závratných… 367.

Na druhou stranu od francouzské policie nemůžete čekat zázraky…

Žádných 367 000, ale 367 ze tří milionů. To je tak miniaturní hodnota, že je těžké je odlišit od statistické chyby. A ve zbytku Evropy dřou výrobci burek ještě větší bídu s nouzí. Tak například v Belgii žije 500 000 muslimů, burky tam nosí jen několik desítek žen.

Ano, na Blízkém východě je pár zemí, kde jsou šátky ze zákona povinné (konkrétně Írán a Saúdská Arábie), v těch ale dohromady žije méně než 5% světové muslimské populace. Ve skutečnosti je na světě víc muslimských zemí, ve kterých je zahalování zákonem zakázáno, než těch, kde jsou povinné. Nábožensky to není problém, protože islám nošení šátků nepřikazuje, je to spíš tradice, která závisí na místě a na politicích. Jo a ta hrůzyplná šaría, kvůli které mají muslimské země zákony jak ze středověku? Ani s tím to nebude tak horké. Na téhle mapce a v přilehlém článku na Wikipedii je vidět, že zemí s převažujícím islámem, které mají zcela sekulární zákony je více než dvakrát víc než těch, které šaríu do právního systému plně integrují. Kdybychom k nim připočítali země, kde šaría hraje v zákonech roli pouze na osobní rovině (jako v zákonech o svatbách, křtech, pohřbech, dědickém právu) zjistíme, že muslimských zemí kde vás za cizoložství nezavřou ani neukamenují, je pětkrát víc než těch teokratických. Některé muslimské země skutečně mají idiotské a diskriminační zákony, ale důvodem není to, že jí řídí muslimové. Důvodem je – stejně jako u nás a kdekoli na světě – to, že je řídí zamindrákovaní idioti.

No jo, ale to, že ženy nekamenují, neznamená, že je respektují, i tak jsou to pro ně jen rodičky a kuchařky, ne? No, jak se to vezme, věděli jste, že z pěti nejlidnatějších muslimských států si čtyři zvolily ženy jako hlavy státu? Je to tak, Jana Bobošíková se už dvacet let při každé příležitosti snaží dosáhnout cíle, kterého některé muslimky už dosáhly.

Vlastně by si Bobo mohla za paní Megawati Sukarnoputri zajít i pro pár rad, jak se oblékat.

#4. Otcové Zakladatelé by muslimy nikdy netolerovali!

Poznámka překladatele: Tenhle argument je v původním článku hlavně pro americké patrioty. Pokud vás krátká ale zajímavá exkurze do historie USA nezajímá, můžete tenhle bod s chutí přeskočit.

Je celkem snadné si vylézt na pódium a mudrovat o tom, co si myslíte, že by Otcové Zakladatelé řekli na dnešní bezbožné, multi-kulti Spojené státy. Ksakru, vždyť to všechno byli bohabojní křesťané. Ti by se rozhodně nesmířili s naší tolerancí k náboženstvím teroristů.

Thomas Jefferson, těsně předtím než naskočil na obřího orla a jedním kopem složil Saladina.

Je dobře, že někteří Američané stojí za skutečnými americkými hodnotami a zasazují se o zákony, které by zabránily islámskému právu převzít moc nad USA, protože ta chvíle se blíží. Thomas Jefferson se v hrobě dme pýchou.

No, ve skutečnosti…

Ačkoli to všichni byli zarytí křesťané (nebo deisté, bába nebo sníh), měla spousta Otců Zakladatelů velké uznání pro muslimskou víru. Tak třeba Thomas Jefferson se učil Arabsky ze své vlastní kope Koránu a během Ramadánu uspořádal v Bílém domě první Iftar.

Jefferson věřil, že je třeba oslavovat chutnost všech náboženství světa.

John Adams oslavoval proroka Mohameda coby jednoho z největších „hledačů pravdy.“ Benjamin Rush, kovaný křesťan, který se zasazoval o Bibli pro každou školu, řekl také, že by raději viděl pod vlivem názorů Konfucia nebo Mohameda, než je nechat vyrůstat v systému bez náboženských hodnot. Benjamin Franklin jednou řekl: „I kdyby Mufti konstantinopolský poslal k nám misionáře zvěstovat slovo Mohamedovo, našel by zde tento kazatelnu.“ Dokonce i George Washington osobně zval muslimy, aby pro něj pracovali v jeho rezidenci na Mount Vernon.

A kde se všechna tahle láska Otců k islámu bere? Možná za tím bude fakt, že sultán Mohammed ben Abdalláh z Maroka byl v roce 1777 prvním světovým vůdcem, který uznal nezávislost Spojených států na Velké Británii. Taky mohlo jít o to, že Otcové Zakladatelé byli dost chytří na to, aby dokázali rozeznat teroristy od všech ostatních na této planetě. Také proto v roce 1797 sepsali Tripoliskou úmluvu, ve které prohlásili: „Vláda Spojených států není v žádném případě založena na křesťanském náboženství, sama za sebe nechová žádné nepřátelství k zákonům, náboženství a pokojnosti Muslimánů.“

Jiný možný překlad.

#3. „Muslim“ rovná se „Arab“

Slyšeli jste o té bláznivé dámě s Einsteinovským účesem, která se zeptala Johna McCaina, jestli je Barack Obama Arab? Kdyžtak se podívejte.

Ten okamžik, kdy si McCain uvdomil, že se prezidentem nikdy nestane.

Ta chvíle, kdy si McCain uvědomil, že se prezidentem nikdy nestane.

Rádi se vsadíme, že je zhrubá dvacetiprocentní šance, že tahle žena chtěla říct „muslim“ a jen omylem řekla „Arab,“ protože v tom vlastně není žádný rozdíl, no ne? A i když třeba nejste čtenáři ProtiProudu, je možné, že také pracujete s podobným východiskem: že nežidovští obyvatelé Blízkého východu jsou muslimové a právě tam, že většina muslimů žije.

No, ve skutečnosti…

Jen asi pětina světové muslimské populace jsou arabové a severoafričané. Pro srovnání 22% světové muslimské populace jsou Afričané a stejně si nepředstavíte Afričana, když se řekne „muslim“. Zaměňování Arabů s muslimy je úplně stejný nesmysl.

To by bylo jako zaměňovat Kansasany a nenávistná hovada.

A zatímco my jsme naočkováni asociací muslimů s Blízkým východem, drtivá většina (61.9%) světové muslimské populace žije asijskopacifickém regionu. Jen v Indonésii jich žije 200 milionů a na indickém subkontinentu je muslimů cca. půl miliardy.

Tahle počty fungují i obráceně, pokud jste čekali, že každý Arab je automaticky muslim, omlouváme se za zklamání. Celá desetina všech Arabů je křesťanská, což je více než 14 milionů. To znamená, že arabských křesťanů je o jeden milion víc než kolik čítá, ó, my nevíme, … třeba celosvětová populace židů?

#2. Západní kultury jsou jsou mnohem humánnější než ti krvežízniví muslimové

Ještě než začala ta hysterie kolem terorismu, měl islám na západě pověst spjatou s násilím. Možná to souvisí s tím, jak absurdně rychle se šířil po světě. Tak třeba zatímco hinduismu trvalo tisíc let, než se rozšířil po Indii a křesťanství se celých 400 let než se změnilo z pronásledovaného kultu státním náboženstvím Říma, islámu se podařilo se z osvícení jednoho člověka stát dominantní náboženskou a politickou silou na celém Blízkém východě a v severní Africe za pouhých 100 let.

Mnoho lidí tedy usoudilo, že tohle se šířilo jako posvátný oheň z jediného důvodu: síla meče. Dalším logickým krokem pak je, že coby lidé musí být muslimové brutálními a barbarskými dobyvateli. I před 11. zářím jsme byli zvyklí v populární kultuře vykreslovat muslimy takhle:

No, ve skutečnosti:

Součástí islámské nauky je pár celkem progresivních válečných zákonů a středověcí muslimští válečníci v sympaťáctví své křesťanské kolegy hravě trumfli. Hlavně od té doby, co Mohamed osobně vydal „kodex pro boj islámských válečníků,“ který mimo jiné obsahoval:

Zákaz zabíjení žen, dětí a nevinných – mezi ně se pravděpodobně počítali i poutníci, mniši, nebo jiní náboženští vůdcové, pokud to byli civilisté;

Zákaz zabíjení zvířat, hospodářských i divokých;

Zákaz vypalování nebo jiného ničení stromů a sadů;

Zákaz ničení studánek a jiných zdrojů vody.

A v tretrách se po nohou nešlape, Pepíku!

Když to trochu zkrátíme, Mohamed chtěl, aby jeho válečníci bojovali jako posraný hipíci. V podělaným středověku. A oni ho poslechli.

No jo, ale největší území byla dobyta až po Mohamedově smrti, ne? Možná si svou krvežíznivou reputaci vysloužili až když jim dal tatík pokoj. Ne tak úplně. Mohamedův nástupce tato pravidla kodifikoval a vytvořil z nich standard pro všechny své armády. Tím by se možná dalo vysvětlit proč slovy jednoho odborníka „muslimská armáda při dobývání Evropy prokazovala míru tolerance, kterou by se od nich mnohé křesťanské národy té doby mohly učit.“

Navíc jejich architektura ujde…

Takže zatímco Křižáci sekali nepřátelům hlavy a házeli si s nimi jako s míčem, jejich muslimští protějškové měli etický kodex, který jim přikazoval nasytit armády svých poražených nepřátel.

#1. Islám se zasekl ve středověku

O islámu kolují tři velké negativní stereotypy – že nenávidí ženy, že je násilný a že nenávidí jakékoli náznaky vědeckého pokroku. Na první dva jsme se už podívali, jak ale můžem vyvrátit ten třetí? Jejich vlády čerpají z prastarých náboženských textů! A jakou nemoc nám pomohl Írán vyléčit?

Co kdybyste hoši aspoň zlikvidovali herpes nebo tak něco?

No, ve skutečnosti:

Tak jako ne všichni křesťané jsou Petr Hájek, tak i spousta současných muslimů vidí v Koránu prostor pro interpretaci. V jednom průzkumu 45% amerických muslimů prohlásilo, že vidí evoluci jako „nejlepší vysvětlení původu lidského života na zemi,“ což není zlý, když uvážíme, že u amerických evangelíků to bylo jen 24%. Poměr muslimů, kteří přijímali vědecké vysvětlení původu života bylo skoro stejné jako u Američanů celkem (48%)

Čtyřicet pět, Petře. Tolik prstů nemáš.

No a historicky mají také docela slušné skóre. Matematika a přírodní vědy tak jak je známe, by bez islámu ani neexistovaly. Zlatá éra islámu znamenala revoluci v takřka každém oboru lidského zkoumání, to při ní vymysleli algebru a pozvedli všechno od zeměpisu a objevitelství, přes umění, architekturu, filosofii a urbanistiku, až po medicínu a zdravotní péči. To oni evropské tradici zachránili Aristotela (kterého si možná pamatujete ze školy jako toho fousáče, který položil základy takřka každé moderní vědě) v době, kdy křesťanští intelektuálové dávali přednost pro ně přístupnějšímu Platónovi.

Muslimové vlastně neměli moc daleko k tomu, aby se o tuhle brilanci rozdělili s tehdy dost zpátečnickými královstvími křesťanské Evropy, protože islámské chalífáty zasypaly každé dobyté území školami, knihovnami, veřejnými pracemi a nejkomplexnějším systémem sociální pomoci na celé planetě. Existuje i teorie, že kdyby chalífáty uspěly v dobytí Evropy, byli bychom se obešli bez italské renesance.

A tenhle chlapík by se snad konečně zahalil.

Tak a to je všechno.

Teď už nezbývá než se těšit na velmi civilní a rozumnou debatu v komentářích

.Jo a pokud jste podobný článek už četli na JPM, neobtěžujte se mne osočovat ze zlodějství. Článek ukradli oni, já narozdíl od nich uvádím skutečného autora a narozdíl od nich z toho nemám ani korunu.

Reklamy
59 comments
 1. Jaroslav Cerman said:

  Skvělé, nemá chybu!

  • Erik said:

   To opravdu nemá chybu…Tak historici jsou ti pomýlení…Za dobu existence islámu měli muslimské války 440 mil obětí , z toho polovina muslimové mezi sebou.. z od 14 stol do 18stol. desetkrát napadli ůzemí ruska…
   no pro nás je poučné to, že než přišel 11 september 2001, byl 11 september 1683, a nebýt vojska krále Jana lll. Sobieckého tak to tady čtvrtmlionová armáda muslimů z turecka vyhladila..
   evropa byla vysílená po 30-leté válce a ještě rozhádaná.. a Vídeň byla před kapitulací…

  • Ivan said:

   Po přečtení tohoto článku se ptám, jak proti tomu islámu může někdo něco mít? Ten je, de facto, požehnáním listva!!! Jak autor trefně říká: „Buďto nejsou terorismu až tak oddáni, a nebo si Glenn Beck tuhle statistiku jen vytáhl z prdele.“ Autor islámu nemohl prokázat „lepší“ službu!!!! :- )))))))))))

   • Renaud said:

    Medvědí službu?

   • F. Werchtbauer said:

    To jako vážně „liTstva“? Vy neumíte mateřštinu?

 2. René Souček said:

  Hodně zajímavý čtení. Islám nemam v lásce o to zajímavější je dozvědět se opačnejnázor na věc

  • Jiri said:

   To nejsou „opačné názory“, ale fakta.

   • Petr said:

    To nejsou fakta, ale upravené střípky tak aby to vyšlo dle autorova přání. Veškeré podobné bláboly přestávají hned platit když v noci vlezete do muslimské evropské čtvrtě…

 3. Malec said:

  Výborný článek,dekuji za překlad.

 4. NEC said:

  Tohle je tak hloupé, to že se nemusí muslimky zahalovat jeďte vyřídit do Saudské arábie, nebo do Afghanistánu, kde zrovna včera zastřelil manželku muž, kterému se nelíbilo, že šla na tržiště bez jeho vědomí.Ad muslimská věda : arabské čáslice jsou z indie, zkuste indovi říct, že používáte arabské číslice… budete se divit reakci. nula pochází odtamtéž. jedna jediná kolej oxfordu má víc nobelovek než všichni muslimové dohromady – věda se v islámu nepěstuje, protože muslim musí poslouchat, ne přemýšlet, s koránem se nediskutuje a vše co není v souladu s koránem je pro ně haram. období škol a vzdělanosti trvalo v islámu cca. 150 let. potom už je to vzdělanost výlučně Koránská. to že zachránili aristotela je úchvatné, ale málem se jim podařilo všechny naše předky vyhladit, takže se o aristotela asi dělit nechtěli…co je ještě haram ? tanec, zpěv, psi… ad 45% muslimů vidí v koránu prostor pro evoluci, asi by to chtělo si najít PRAVDIVÉ statistiky, ne postovat takovéhle bláboly. ono to asi moc nesedí s tím, že skoro 3/4 muslimů souhlasí s teroristickými útoky na nevěřící. islám má rád ženy ? proč je tedy kamenují ? proč má žena jen poloviční právo muže ? proč znásilněná žena potřebuje 4 dospělé mužské svědky (nebo 8 žen)m kteří dosvědčí, že viděli jak je znásilnována ? Indický vrchní soud rozhodl, že islámský sňatek není posvátným svazkem mezi mužem a ženou, ale pouhou civilní smlouvou o plození dětí. žena je tam jen jako ploditelka dětí a muž může kdykoli od smlouvy odstoupit. proč ženám, když je tolik milují (dokonce i v Británii a USA) odřezávají klitoris a stydké pysky, aby jim působili při sexu bolest a odepřeli rozkoš ? ad míra tolerance muslimských armád zkuste zabrousit do evropských dějin středověku – dobývání Vídně, unášení dětí křesťanům, z kterých pak dělali otroky – vojáky s naprosto promytým mozkem… tento článek je tak plný lží, polopravd, že ikdyž semtam obsahuje zrnko pravdy, tak ej to zrnko tolik vytažené z kontextu, že, kdokoli o islámu nic neví, nečetl korán, nesleduje světové dění, nemluvil nikdy s muslimy o koránu, nezná situaci v USA i v Čr KDE VRCHOLNÍ PŘEDSTAVTELÉ ISLÁMU LŽOU 🙂 tak získá na islám velmi nesprávný pohled.

  • O tom, že jsou v Saudské Arábi povinné, tam píšu. V Afgháču šlo o jednoho debila, ne o zákon nebo většinový názor. O arabských číslicích nic nepíšu, algebru vymyslel v devátém století perský matematik Muḥammad ibn Mūsā al-Khwārizmī, jak byste věděl, kdybyste si rozklikl odkaz. Oxford je prostě elitní světová škola a s náboženstvím to nesouvisí, mimochodem mezi laureáty Nobelovy ceny je deset muslimů. 6 za mír, 2 za literaturu, jeden za chemii a jeden za fyziku. V postoji k vědě muslimové rozhodně nejsou uniformní. Existují velmi konzervativní školy a existují progresivní, každá má své přívržence. Ostatně stejně jako v křesťanství. Co se důvěry v evoluci týče, Wikistránka, na kterou autoři odkazují mezitím statistiky o amerických muslimech smazala, ale našel jsem krásné výzkumy přímo v muslimských zemích. Tak třeba v Kazachstánu uznává evoluci 79% lidí a v Libanonu 78%. Samozřejmě jsou i země, kde jsou ta čísla velmi nízká (např. Irák nebo Afghánistán, kde je to méně než 30%). Celý výzkum na http://www.pewforum.org/files/2013/04/worlds-muslims-religion-politics-society-full-report.pdf
   Opět se zdá, že to nesouvisí s náboženstvím, ale s lokální kulturou a vzdělanostní politikou jednotlivých zemí. Naše předky se nesnažili vyhladit ale obrátit, úplně stejně jako naši předkové je, v tom si nemáme co vyčítat. Statistiky o souhlasu s teroristickými útoky bych rád viděl, mohu poprosit o link? Ta ženská práva, která popisujete, se týkají jen zlomku zemí a já to v tom článku psal a podložil fakty a odkazy. Nevím, proč sem pletete Indii, tam jsou muslimové v menšině. Ženská obřízka je hnus a je třeba proti ní bojovat, ale nelze ji přičítat přímo islámu, je závislá na lokálních a kulturních zvyklostech a provozují ji i komunity křesťanské či animistické, ta praxe je nejrozšířenější ve střední Africe, kde je vliv islámu spíše menší.
   Ohledně dějin nikdy nezapomínejte, že je psali křesťané. Já také četl, že židé unášejí děti a při svých zvrácených rituálech se mažou jejich krví a jedí jejich ostatky, nebo že roznášejí mor pohledem.

   Tento článek se nesnaží vytvořit komplexní náhled na islám, pouze konfrontovat některé zažité stereotypy s faktickým stavem věcí. Je řádně ozdrojován odkazy na důvěryhodné zdroje. Nesnaží se předstírat, že všichni muslimové jsou svatí, pouze poukazuje na to, o jak heterogenní komunitě tady mluvíme a jak stupidní je vybrat jen to nejhorší a plošně to aplikovat na všechny muslimy světa.

  • Andy said:

   Ja zil a pracoval nejakou dobu v Libyi a v KSA (Saudska Arabie)… Nema cenu primitivum, kteri se jenom chvastaj od monitoru pocitace neco vysvetlovat. Nikdy jsem nemel s muslimama jediny problem. Co vic – zda se, jsou mnohem tolerantnejsi nez my. Kdyz se mne ptali, jakeho vyznani jsem, stacilo rict – jsem krestan a hotovo. Nemaji radi „infidels“ neverici. Naproti tomu my nemame radi ani sama sebe natoz zbytek sveta. Bouchame se do hrude a tvarime se hrde „hrdi krestane“ a kdo z Vas vubec vi jak se vubec jmenuje soucasny papez?? Je mne k smichu toto stado pobouchanych ovec, kteri jenom umi kritizovat a papouskovat nazory tupych novinaru a medii typu Nova a podobnych sracek .. Podivejte se na chvili do zrcadla – vy, kteri pomlouvate a hodnotite! Co uvidite? Slepu, hluchu a ubohu trosku a loutku v rukach medii a internetu. Naopak ctim nazory jedincu, kteri neodsuzuji Islam a ani zadna jina svetova nabozenstvi a lidi jako celek.. Uvedomte si, jsme tady na svete vsichni v jednom kriminale – jste li krestan, muslim, pravoslavni, Zen, budhista … Musime si to tady odzit a je na nas, jesli si to tady uzijem ve vzajemne toleranci a harmonii nebo v nenavisti a nevrazivosti. Volba, jak si to tady uzijem je na kazdem z nas

   • Adam Vlček said:

    Nádherně řečeno 🙂

 5. mo454 said:

  Tohle obalamutí tak leda děti. Kdo alespoň trochu sleduje světové dění a zná historické souvislosti se tomuto textu směje 🙂

  • šárka said:

   to by mě zajímalo, jaké zdroje vám to světové dění zprostředkovávají 🙂 předpokládám že TV Nova, Prima apod. ani ČT1 se v tomto bohužel neliší… Zkuste někdy zapnou TV Monde, BBC, Al Jazeeru… a ten historický kontext by mě také zajímal, ono to tiž každá strana má dvě mince a historii píší vítězové, což byli v našich končinách křesťané (což teda nebyla nic moc výhra)… snad nečekáte, že se jejich spisy budou zmiňovat o humánosti nepřátel 😀

   • Oldpard said:

    Obávám se dámo, že zaměňujete náboženství s geopolitickými souvislostmi.
    Je-li režim destruktivní, je jedno, zda je křeťanský, muslimský, nebo pro mě za mě třeba konfuciánský.
    Nebo máte dojem, že Hitler byl lidumil? Jakej je rozdíl mezi jeho idejemi a islámským státem?

  • fuck islam said:

   tak

  • Tom said:

   Tento článek je jenom slepenina různých polopravd. Zajímalo by mě, proč autor záměrně zamlčuje fakta a ignoruje historické zkušenosti. Proč např. Hitler získal titul „čestný muslim“ od Velkého jeruzalémského muftího? atd. atd.

   Autor ohání tím, že radikálních muslimů je jenom menšina. Všichni Němci nebyli nacisti. To byla také „pouze“ menšina, ale všichni víme, jak to dopadlo.

 6. A.K. said:

  Při čtení tohoto článku jsem si vzpoměl na agitky v Rudém právu. Větší shluk polopravd vytržených z kontextu jsem dlouho neviděl.Jen několik nesmyslů na ukázku:
  „Matematika a přírodní vědy tak jak je známe, by bez islámu ani neexistovaly.“ Wow, na tohle musí být silná demagogie! Pohybuji se v přírodních vědách již dost dlouho, ale nic islámského jsem nepotkal. A zde umístěný obrázek muslimky-vědkyně se zkumavkami je opravdu nechutný výsměch muslimským ženám možná v polovině islámských zemí (a situace se zhoršuje), kde často nemohou ani chodit do školy, natož bádat.
  „muslimská armáda při dobývání Evropy prokazovala míru tolerance, kterou by se od nich mnohé křesťanské národy té doby mohly učit.“ a „takže zatímco Křižáci sekali nepřátelům hlavy a házeli si s nimi jako s míčem, jejich muslimští protějškové měli etický kodex…“ O krutosti muslimských bojovníků je toho známo dost, takže možná tento blábol nestojí ani za řeč. Autor by se možná mohl dovzdělat v problematice křížových výprav a pak se zamyslet nad zákonem akce-reakce. O patologické asociálnosti samotného Mohameda je toho známo dost, stačí jen chtít hledat (ostatně možná proto zde v článku chybí jakákoli zmínka např. i o jeho pedofílii- ale možná že pro autora je sex s šestiletou holčičkou známkoup pohody a hipísáctví…).
  Argument o nobelových cenách působí směšně, když si uvědomíme, že jen xkrát menší populace izraelců má nobelovek asi 150 (O čem bychom měli hovořit v tomto případě, když o vědě v islámu autor mluví téměř jako o vědeckém grálu?). A mimochodem taková politická nobelova cena míru pro teroristu Arafata je opravdu ukázkou kvality vzdělávání v islámu.
  Autor může věřit, že rychlost rozšiřování islámu byla dána jeho skvělostí, ale historie (krvavá historie) mluví jinak.
  Za delší komentář mi to tu nestojí. Autor je zřejmě příznivcem spolků typu ANTIFA a nebo má rád (v tomto případě spíš nevkusný) humor, protože pokud dílko zamýšlel jako seriózní článek, tak se to opravdu nepovedlo.

  • L.G. said:

   Tenhle článek má jednu potíž: je odpovědí xenofobním hlupákům a občas díky tomu sklouzává do zrcadlově zjednodušující, paušalizující roviny argumentace. Bojovat s xenofobií je fajn, ale pozor, abychom nevytloukali klín klínem.
   Schovívavost středověkých muslimů k nepřátelům? Částečně – v některých dobách a místech – na tom něco je. Ale opravdu jen trošku. Co muslimské dobytí Edessy? Co masakry v Akvitánii za tažení a ndaluských Arabů do Francie? Co odebírání balkánských dětí do tureckých janičárských sborů? A pokud jde o samotného Muhammada, co jeho vyvraždění odpůrců hned po ovládnutí Medíny? Jde o to: já vaši snahu bojovat s předsudky v zásadě schvaluju, ale jen tak převzít článek bez hlubšího porozumění a kritického ověření faktů je trochu moc snadné. Přemýšlivější, vzdělanější lidi můžou u křiklavých tvrzení jako o „středověkých hipících“ snadno získat pocit, že urážíte jejich inteligenci stejně jako xenofobové.
   Každopádně ve středověku se dnešní debaty o islámu patlají až příliš, z hlediska pochopení islámu dnes a pasti bigotních a autoritářských náboženských výkladů, ve které se nachází (a která je velmi reálná, jakkoli se často dramatizuje a zjedodušuje),na něm po pravdě zas tolik nesejde. Jenže tam, kde mluví o současnosti, na tom ten článek taky není moc dobře.
   Pár příkladů: ano, ženské zahalování těla ve většině muslimských zemí není vynuceno zákonem. Ale společenský tlak (v rodinách i mimo) a riziko mimoprávních trestů je tak velké, že je to skoro horší. Kdybych byl mladá irácká žena, které za chození v džínech a bez šátku hrozí přepadení, zbití nebo třeba i znásilnění nebo zohavení kyselinou, a četl si tady, jak mi český liberál vysvětluje, že se podle iráckého zákona můžu oblékat, jak chci, tak bych měl asi chuť ho něčím praštit po hlavě.
   Nebo z jiného soudku: o skvělé intelektuální úrovni středověkého arabského světa se toho (právem) napsalo už hodně. Co z toho ale plyne pro současnost, kdy – když už si hrajeme se statistikami – v celém arabském světě dohromady vychází ročně méně knižních titulů než – čtete dobře – v IZRAELI? Ta krize je prostě velmi reálná; než ji popírat a myslet si, že dělám nějakou službu boji proti xenofobii, to už je lepší – a témuž boji prospěšnější – dělat to, co už řada poctivých a odvážných muslimských intelektuálů dělá: seriózně se zabývat příčinami toho stavu.
   Za překlad vám patří dík, jen jedna drobnost: „evangelicals“ nejsou evangelíci, ale evangelikálové, tj. protestantští charismatici se sklony k biblickému fundamentalismu. To je trošku rozdíl, s implikací i pro tu statistiku. Zdravím!

   • Za váš komentář děkuji, ačkoli je nesouhlasný, je napsaný střízlivě a rozumně. Uznávám, že nejsem žádný odborník na historii nebo současnost islámu, článek jsem nekriticky přeložil, protože je skvěle ozdrojován a k pisatelům serveru Cracked.com chovám celkovou důvěru. Jak jsem již komentoval výše, skutečně nemá jít o celistvou analýzu islámu, pouze o zábavný populárně-naučný článek, který upozorňuje, jak hloupé jsou některé stereotypy. Kromě té části o hipících se mi fakt nezdá, že by někde paušalizoval, pouze poukazuje na silnou heterogennost islámu závislou na lokálních zvyklostech a politickém establishmentu. Iráčanka si určitě nedovolí jít na trh bez burky, ale Indonésanka, Katarka nebo Turkyně klidně. Práci poctivých muslimských intelektuálů respektuji, já mezi ně nepatřím. Jsem překladatel a vlastní článku píšu jen o věcech, kterým rozumím.

  • Miroslav Libicher said:

   “ A zde umístěný obrázek muslimky-vědkyně se zkumavkami je opravdu nechutný výsměch muslimským ženám možná v polovině islámských zemí (a situace se zhoršuje), kde často nemohou ani chodit do školy, natož bádat.“

   Muslimských zemí je zhruba 50. Na podporu svého tvrzení zkuste uvést alespoň 5 takových, kde mají ženy zakázáno chodit do školy nebo nemohou bádat (a doložte to věrohodnými zdroji).

   Možná jste narážel na problémy jako má třeba Pákistán, kde Tálibán ( s nímž ovšem pákistánská vláda bojuje ) na území, které ovládl, vzdělání ženám skutečně zakazoval. Ale ani potíže tohoto typu se rozhodně netýkají poloviny muslimských zemí.

   • KATKA said:

    Bodejť. článek je pí.ovina, lepší slovo pro to není. na tomhle blogu nic ojedinělého.

  • Pavel said:

   Nejsem příznivcem islámu, ale když čtu dementní kecy A.K. nedivím se, že většina lidí proti islámu šílí. Zaslepenci vedou tyto kampaně a bohužel do nich strhávají více a více lidí. A pořád nepochopili, že svět není o náboženství, ale vždy byl, je a bude o moci a penězích.

  • fuck islam said:

   Pan si totiz trosku protireci. V jednom bode nejsou muslimove zakonite arabi, ale jak se to hodi do kramu, najednou jsou vsichni arabsti vedci muslimove a vsechny vynalezy islamske.

  • Tenhle článek ani v nejmenším nepopisuje život všech muslimských žen. Možná život žen v hodně konzervativních zemích, jako je Irán nebo Emiráty, ale rozhodně ne všude.

   • Popravdě, ten článek nepisuje jakoukoli realitu – jen někdo smísil na hromadu ty nejhorší zkazky, co kdy o postavení žen v islámu a muslimských zemích slyšel někde na netu (z nich některé mají nějakou souvislost s realitou, jiné jsou čisté výmysly).

 7. Petr said:

  Docela velká slátanina, která se neopírá ani o historická fakta ani o současné „poznatky“ ze soužití s muslimy. Autor chtěl oslavit islám tak posbíral pár kamínku a na tom staví celou pyramidu.
  S pevnějšími důkazy bych podobně v 5ti bodech dokázal obhájit i nacismus. Takže asi tak.

  • Daniel said:

   „S pevnějšími důkazy bych podobně v 5ti bodech dokázal obhájit i nacismus. Takže asi tak.“

   Nejlepší komentář ze všech!!!

  • Pavel said:

   Tak prosím, na to si počkám.

 8. Katka said:

  Hezké, lehké, vtipné!

 9. XeeN said:

  Hezky napsane, bohuzel ne zcela presne. to co pripisujete islamu, je ve skutecnosti arabske, kam islam vkrocil, prestala trava rust. Vzdelanost islamu skvele dokumentuje historie. Kdyz Umar (treti po Mohamedovi) dorazil s Alexandrijske knihovne pronesl jedine spalit. Bud jsou tyto spisy v rozporu s koranem, tudiz je nutno je spalit, nebo rikaji totez a tudiz je nepotrebujeme. Takze asi tak. Islam skutecne neni zaseknuty ve stredoveku, problem ovsem je jeho soucasne smerovani po teto linii, kdy cim dal vice islamskych zemi se do stredoveku propada. Paradoxne se ve stredoveku zhlizi i vetsina islamskych emigrantu v evrope, kteri jeste ke vsemu si vybiraji ty nejhorsi mozne vyklady. Proti islamu nic nemam, ovsem pokkud zustava za Bosporem a Gibraltarem, do krestanske evropy nepatril, nepatri a patrit doufam nikdy nebude.

  • XeeN said:

   A jeste bych pridal citat Winstona Churchilla: „Islam je pro cloveka tim, cim je vzteklina pro psa“.

  • Kdybyste své informace o islámu a historii sbíral i z reliabilní literatury a ne z obskurních internetových stránek, věděl byste, že podle konsenzu historiků se ta událost s Umarem a Alexandrijskou knihovnou nikdy nestala a jde pouze o legendu.

   Z vašeho tvrzení, že se muslimské státy „propadají do středověku“, zase vyplývá, že si těžko dovede představit, jak vypadalo uspořádání středověké společnosti. Ani ty nejzaostalejší muslimské státy nepřipomínají středověk, ale spíš Evropu cca před 100 – 150 lety. Ale chápu, že některé společenské vymoženosti dnes považujeme za tak samozřejmé, že se nám ani nechce věřit, jak krátce je tu máme.

   • Oldpard said:

    Přesně tak. Jde o rozdíly v chápání společenské kultury, nikoli o nějaké zapšklé středověké náboženství.
    Akorát těch zmíněmých 150 (podle mě více) let je právě ta hranice, kterou prosazují islámisté. A zašťitují se při tom bezvýznamnými náboženskými důvody, protože nic jiného nemají.
    ¨Kupodivu, islamisté nás potřebují, zatímco my se bez nich docela dobře obejdeme. Spoloečenské zvyky staré několik staletí nám už nejsou k niš´čemu, zatímco ismámské země by se bez našich peněz (za ropu a další zdroje) vrátily do středověku. Jak dlouho myslíte, že že by vydržela životní úroveň saudů, kdyby došla ropa? A ona jednou taky dojde.
    Co udělají potom ? Vrátí se pod stany z hadrů do stínu velbloudů?

 10. Petr Staněk said:

  Většině zdejších diskutujících – co kdybyste si, krucinálhiml, ten korán aspoň jednou přečetli, než tady začnete cinat nesmysly. A to včetně autora onoho překladu (a obávám se i původního blábolu)…

 11. Renaud said:

  špatný, hoooodně špatný. Je tady (v článku) spousta polopravd. Ani muslim by to tak špatně nenapsal. Tak například – „Muslim“ rovná se „Arab“ No, ve skutečnosti… Jen asi pětina světové muslimské populace jsou arabové a severoafričané. – Jabka jsou jabka a hrušky jsou hrušky: Každý arab je muslim, ale né každý muslim je arab. Arab je podmnožina muslima.
  Nebo – …spousta současných muslimů vidí v Koránu prostor pro interpretaci…. – tohleto by žádný, opravdu žádný sunita nemohl říct, to je pro ně rouhání! Korán se neinterpretuje, korán je svatý a vše co je v něm napsáno je pravda, doslovně od slova do slova, bez vysvětlování!
  … to zase nějaký multikulti odborník něco napsal. Blivajz.

  • Miroslav Libicher said:

   Ve skutečnosti se tam tvrzení, že muslim = Arab VYVRACÍ. Nevím, co jste četl. Navíc rozhodně není pravda, že každý Arab je muslim.

   Korán se interpretuje už od samotných prvopočátků islámu. Když je to podle vás rouhání, tak k čemu vznikají tafsíry? 🙂 Ostatně jakýkoli text nutně během čtení MUSÍTE interpretovat, protože je to určitý kód, který čtenář dekóduje.

   Ještě nás chcete o něčem poučit? 😉 😀

   • Renaud said:

    Každý arab je muslim (toto tvrzeni obsahuje i 1 – 5% výjimek). To jste mně nepochopil. Každopádně děkuji za potvrzení, že mám pravdu – nicméně to je pro mně nepodstatné, protože já jenom interpretuji skutečnost (sic subjektivně …. jinak to v konečném důsledku jedinec nedokáže), já nemusím přesvědčovat, já jenom vykládám.
    Ano, chyba na mé straně, že jsem to psal pod vlivem křesťanské kultury. Korán se ve srovnání s Bibli nevykládá, ale i pro Korán vznikají komentáře – Tafsiry. Ale to se nedá s vykládáním Bible srovnávat (Bibli vykládá kdejaký teolog, to nemusí být ani křesťan). V Tafsirech je určitá hierarchie (už na nejnižší úrovni je celá řada podmínek pro toho kdo dělá tafsiry – např. to nemůže dělat ateista, už vůbec ne křesťan ), ale to jistě víte. Takže nejvyšší váhu má komentář který je přímo v Koránu.
    Ostatně vy máte asi programátorsko-analytické nebo podobné smýšlení. Já vám rozumím a souhlasím s vámi, že každý text je nutné interpretovat, ale nevyjadrujete se v běžně obecné rovině. Ale když píšu takhle na blogu, kde nepředpokládám debatu ve více rovinách, je jednodušší (ale přitom pravdivé ) napsat, že Korán se čte od slova do slova (samozřejmě v kontextu celého Koránu).
    Nevím jestli jdete správnou cestou ale směr máte dobrý.

 12. Ines Inesová said:

  Pořád dokola.
  Autor říká: někteří muslimové jsou zlí, ale ne všichni, menšina.
  Diskutují oponuje: ve zprávách bylo, že Arab xy je zlý.
  A pořád dokola…

  Děkuji za informace

 13. Jan P. said:

  Tak za tuto větu dávám článku vělký palec DOLŮ:
  „Takže zatímco Křižáci sekali nepřátelům hlavy a házeli si s nimi jako s míčem, jejich muslimští protějškové měli etický kodex“.
  To může napsat jen naprostý neznalec historie. Takto vyzdvihovat jednu stranu a druhou ponižovat je hloupost, tudíž celý článek nemůžu brát jako objektivní.

 14. Frantík said:

  Přidám ještě jeden rozšířený blábol o Islámu – islámské země jsou zaostalé a chudé. Jenom někteří muslimové jsou chudí, je dost muslimů, kteří jsou bohatí – např. šejchové v Arábii strčí do kapsy naše Kellnery i Babiše. Takže islámské země jsou prosperující oproti zbídačeným západním zemím.

 15. Mastafa said:

  Frantík: Díky ropě jsou samozřejmě bohatí. Což ale není jejich zásluha.

  Když se ale podívám jak vypadají státy jako Libye, Irák, Sýrie ovládaných muslimskými radikály, tak rozhodně to není důvod k nějakému obdivu. Jasně, těch radikálů je menšina, ale právě oni nadělají největší paseku a ostatní (mírumilovní) muslimové, kterých je sice většina, se jich bojí.

  Vůbec mi připadá, že Islám jako takový, bez ohledu na mínění jednotlivých muslimů, vytváří systém, který nenávidí cokoliv neislámského. Proto tady o muslimy a Islám nestojím. Jakkoliv je jinak většina muslimů normálních.

  • Oldpard said:

   Kdyby jen sto let. 😉
   Uvědomujete si, že to samé, co dnes Islámskej stát, dělal svého času, v poněkud větším, průmyslovém, měřítku i ten Hitler? Takže o čem se bavíte? O podpoře extrémismu a fundamentalismu na základě toho, že původní ideje zmiňovaného náboženství byly z hlediska našeho společenského cítění celkem přijatelné?
   To je jako omlouvat masového vraha tím, že měl chudák špatnou rodinnou výchovu v dětství – tatínek ho víc mlátil, a nedával mu dost jíst…

 16. george said:

  Ty k…přijeď nám to sem vysvětlit do Pakistánu. Sice nejsou tu všichni teroristi. Jenom tak 90%. V závěru diskuze to sice může vypadat, že těch dalších 10% jsou slušní lidé, ale přece jenom i ti by nevěřící…… A nedej bože, pokud zmíním, že jsem vlastně „naprostý nevěřící(=nepochopitelné)“, „=gandú“ in urdů… běžte do…

 17. Malik Rik said:

  #5. Všechny muslimky se musí zahalovat – Nemusí. Např. pokud jim to jejich manžel, nebo poručník nenařizuje, nebo podle toho v jaké krajině žijí, …
  #4. Otcové Zakladatelé by muslimy nikdy netolerovali! – to nemůžeme vědět. Pokud by šlo o ropu, asi by je tolerovali, ale to taky nemůžeme vědět.
  #3. „Muslim“ rovná se „Arab“ – Nerovná. Nicméně, drtivá většina Arabů jsou muslimové
  #2. Západní kultury jsou mnohem humánnější než ti krvežízniví muslimové – Nejsou. Ale je pravda, že vraždění a loupení v koránu a síře najdete. Muslimové dělají jenom to, co dělal Mohamed (pokud vůbec existoval). Na druhou stranu, v evangeliích nenajdete, že by Ježíš Kristus kázal někoho zabít nebo oloupit – Ježíš uzdravoval a lidem pomáhal. Západní civilizace říká, že vyrostla na křesťanských kořenech a to je pravda, ale křesťanství bylo zneužito. Možná odtud pramení ten blábol, že západní kultury jsou humánnější.
  #1. Islám se zasekl ve středověku – Upřesním: Zasekl se v raném středověku. To, co dnes muslimové využívají (auta, internet, zbraně) je jenom nutné zlo, které může být (a je) použito při dobytí a konvertování zbývající části planety a obyvatelů. Rozuměj: když bude na celém světě islám, pak bude mír. Odtud Islám = náboženství míru.

  Korán je neměnný – pokud by někdo zneplatnil jenom jeden verš, popřel by tím celý korán. Korán se vysvětluje doslovně. Nejlepší konání je konání Mohamedovo, nejlepší vědění je vědění Mohamedovo. Nejdůležitější kniha je Korán, jiných knih není potřeba.

  Otázka na všechny anti-islamofobisty: pokud jste četli korán, síru a alespoň nutný základ sunny/šii, příp. i šariu, a znáte historii jakým způsobem se šířil islám, proč zůstáváte ve svém bludu?

  • Pavel said:

   Ode mě taky jedna otázka … jakým způsobem se šířilo křesťanství?

   • Renaud said:

    Tak snad si to z historie dokážeš nastudovat, ne? Tady je důležité, jaký odkaz nechal svým následovníkům Ježíš a jaký Mohamed. Ježíš nechtěl aby se křesťanství šířilo mečem (nelze objektivně říct do jaké míry ho respektovali), Mohamed sám dával násilný příklad jak šířit islám – jakkoliv i mečem. Tady je jeden z hlavních rozdílů.
    Je potřeba přečíst Nový zákon a Korán, + nastudovat alespoń několik prvních století křesťanství i islámu.

 18. Petr said:

  Autor článků má v mnohém pravdu, ale přesto si dovolím vypíchnout jednu věc a to ten poslední odstavec o tom jak muslimové ustrnuli díky Islámu ve středověku. Muslímové a teď mám na mysli hlavně ty co žijí v Egyptě, Libyii, Iráku, Iránu, Saudské Arábii dle mého názoru jsou co se týká vědeckotechnického vývoje na úrovni Evropy 16 století.

  Neznám jediného Muslima, který by dostal nobelovou cenu za chemii, fyzku, medicínu. Neznám jedinou arabskou firmu, která by vyvíjela a zároveň vyráběla špičkové výrobky, počítače, letadla, auta. Měl jsem zatím možnost navštívit jen Egypt a Tunisko a řeknu vám jedno je to tam hrůza, bída, špína, smrad hygiena je katastrofální ani nechdší romové u nás nežijí v takovém hnusu jak většina Egypťanů. Všechny výrobky od aut, vlaky, letadla, lodě, vybavení hotelů vše se vyrábí v Asii v Evropě a nebo v Americe.

  Takže Muslimové skutečně jsou 100 let za opicema. Bohužel.

 19. Jaroslav Kokosovník said:

  V zemích, kde je za odpadlictví od víry (konkrétně čirou náhodou zrovna od Islámu) dáván trest smrti žije cca 400 milionů lidí. To je bohužel také fakt. Jsou to země, kde je víra v Islám většinová. Jak můžete zaručit, že to nebude v jiné zemi, kde muslimové získají většinu? Nemůžete, že… tak my se zase nemůžeme přestat toho bát.

  Čtvrti, NoGo zóny, v Evropě, jsou skutečné. Není to fikce. Lidé v nich se neintegrují, po generace. Třeba naši Romové či Cikáni ať už se jim říká jakkoliv jsou také skuteční a jsou zde již několik staletí. Jsou to tedy našinci, Češi jako kdokoliv jiný. Jako já nebo Vy. Pokusy o jejich integraci začaly za Marie Terezie, někdy v 18. století. Je 21 století a jsou integrovaní? Nejsou, alespoň ne většinově. Budou za sto let? Troufnu si tvrdit, že nebudou. Za mým úsudkem stojí zkušenost se staletími co uplynuly. Pokud si myslíte opak, čím to podpoříte?

  Není to výhradní vina ani Romů, ani bílé majority. Je to vina jejich „kmenového uspořádání společnosti“. Nedá se to vše svalovat na to, že NeRomové jso prostě rasisti. Takhle to zdůvodňujeme už dlouho ale nějak to nepomáhá.

  Islám nepřipouští vyjímky, musí se dodržovat 100%. Jakmile získají většinu tak demokraticky zruší demokracii. Chcete to? Já ne, mojí povinností je postarat se, aby moje děti žili alespoň v takové společnosti jako je teď (nic moc, ale pořád lepší nežli Sůdán).

  Chodím do práce, platím daně, nekradu, nelžu, nepodvádím a vychovávám děti ve stejném duchu. Za své daně ale chci od státu ochranu a budoucnost pro mé potomky. Dokud bude mít stát monopol na legální násilí a bude ho využívat ve prospěch VŠECH současných obyvatel stejně, tak na tom nehodlám nic měnit. Nebudu mít důvod.

  Tady už radši skončím, protože se svobodou slova se to zde má stejně, jak za komunistů. Ještě si to dobře pamatuju, taky bylo možné říkat vše, co jste chtěli. Za předpokladu že jste mlčeli. Moc se nezměnilo

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: